دسته بندی محصولات

متدلوژی پیاده سازی LMSI

متدلوژی لوگو برای پیاده‌سازی سیستم‌ها - [1]LMSI

مقدمه

شرکت Logo Business Solution مستند "متدلوژی لوگو برای پیاده‌سازی سیستم‌ها[2]" را به عنوان یک رویکرد سیستماتیک برای اجرا و پیاده‌سازی موثر نرم افزار های ERP تهیه کرده است. هدف مستند LMSI افزایش بهره­‌وری شرکت­‌ها و مجموعه­‌هایی است که محصولات شرکت لوگو را به عنوان سیستم اطلاعاتی شرکت‌شان انتخات نموده‌­اند.

روش­‌های لوگو بر پایه‌­ی تخصص اندوخته شده­‌ی کارشناسان پیاده­‌سازی که راهکارهای مشابه را در حوزه­‌های صنعتی مختلف انجام داده‌­اند، می­‌باشد. این دانش پایه به کارشناسان پیاده‌سازی کمک می­‌کند تا فرآیندهای یک شرکت را به روش سیستماتیک تجزیه و تحلیل کنند و بهترین راهکار را برای هر مجموعه­ با شرایط خاص خود شکل دهند.

هدف این مستند ارائه­‌ی پاسخ به سوال­‌های زیر و شفاف‌­سازی اهداف، محدوده و نقاط قوت LMSI می­‌باشد.

 ✓اهداف و محدوده خدمات مشاوره‌­ای لوگو چیست؟

چرا برای شروع به استفاده از محصول نرم‌­افزاری نیاز به پیاده‌­سازی به صورت یک پروژه وجود دارد؟

 ✓چگونگی برنامه­‌ریزی و راه‌اندازی پروژه پیاده‌­سازی؟

 ✓از چه مواردی و معضلاتی باید اجتناب کرد تا به نتیجه­‌ی مطلوب رسید؟

محدوده این متدلوژی در قسمت 1 شرح داده شده است. همچنین بر بررسی عوامل کلیدی موفقیت پروژه‌ پیاده‌سازی نیز مروری شده است.

در قسمت 2 به شرح جزئیات مربوط به شیوه برنامه‌­ریزی و مدیریت خدمات مشاوره‌­ای LMSI پرداخته است. اجزای تشکیل دهنده تیم پیاده­‌سازی پروژه چیست، نقش­های‌شان چیست و مسئولیت‌هایشان تا چه حدودی است.

نحوه همکاری با نمایندگان پیاده‌­سازی سیستم‌­های لوگو نیز در قسمت 3 شرح داده شده است.

نهایتاً در قسمت 4 با جزئیات به شرح فازهای فرآیند پیاده‌­سازی سیستم می­‌پردازد.

تجزیه و تحلیل مقدماتی: از آنجا که نیازمندی‌­های مشتری، تعیین کننده محدوده خدمات مشاوره­‌ای پیاده‌سازی خواهد بود، مرحله تجزیه و تحلیل اولین قدمی است که در آن نیازمندی­‌های مشتری به بهترین نحو بایستی دیده شود.

طراحی: مرحله‌ای که سیستم بر اساس تجزیه و تحلیل انجام گرفته از مشتری طراحی و مستندسازی می شود مرحله طراحی می‌­باشد.

نصب و راه‌اندازی: مرحله‌ای که سیستم بر اساس مدل پیشنهادی در مرحله‌­ی طراحی پیکر‌بندی می­شود مرحله نصب و راه‌اندازی می‌باشد.

عملیاتی نمودن[3]: زمانی که سیستم در کار روزانه استفاده می­‌شود.

قسمت 1

خدمات مشاوره­‌ای لوگو

بررسی اجمالی

معمولاً برای دستیابی به بهره‌­وری بیشتر از سیستم­‌های اطلاعاتی جدید نیاز به بازمهندسی فرآیندهای کسب و کار یک سازمان است. هدف برخی از راهکارهای بهره‌­وری، مسطح نمودن ساختار سلسله مراتبی به منظور ایجاد سازمانی ساختارمند، پویا و انعطاف‌پذیر با پشتوانه فن­‌آوری اطلاعات می­‌باشد. آموزش سیستماتیک، تفویض به نمایندگان، نوآوری‌­های ارزشمند، مدیریت کیفیت و بازمهندسی برخی دیگر از زوایای بهبود بهره‌­وری است. فروشندگان نرم­‌افزار عموماً به منظور پیاده‌­سازی و اجرای این راهکارها با مشاوران مدیریتی همکاری می­‌کنند.

هدف لوگو در این همکاری برعهده گرفتن مسئولیت رهبری می­‌باشد. همگام با این آرمان، لوگو ماموریت خود را به عنوان " ارائه دهنده‌­ی راهکارهای بهره‌­وری و سودآوری برای شرکت‌­ها با استفاده از فن‌­آوری اطلاعات" و از طرف دیگر " اتوماسیون کسب و کار" تعریف کرده است. هدف ما بهبود بهره‌­وری مشتریان‌مان، با ترکیب درست دانش انجام کار[4] و فن‌آوری اطلاعات می‌باشد.

لوگو به عنوان یک "شرکت بهره‌­ور[5]" مستند LMSI  را به منظور ایجاد بهترین و موثرترین روش پیاده‌­سازی نرم‌­افزارهای سازمانی تدوین نموده است.

رویکرد لحاظ شده در این متدلوژی با جستجو برای "موثرترین راه‌حل" توسط تجزیه و تحلیل دقیق و کامل سازمان مشتری شروع می­‌شود. این به معنی تجزیه و تحلیل اجزای فرآیندی سازمان، ساختار سازمانی، فرآیندهای کسب وکار، گزاراشات عملکردی و تجزیه و تحلیل نیازمندی­‌ها با تاکید خاص بر تراکنش­‌های مالی و سیستم حسابداری، و چگونگی هماهنگی بخش­‌های مختلف برای ادغام یکپارچه‌­ی سیستم کسب و کار در محدوده سیستم می‌باشد.

تجزیه و تحلیل شرکت و تولید گزارشات طراحی شده ضروری است ولی صلاح نیست که در فاز تعریف نیازمندی­‌ها به انجام برسد. موفقیت پروژه در درجه اول در گرو پذیرش کاربران و در نهایت به تصویب راهکارهای ارائه شده بستگی دارد.

برای تضمین موفقیت، متدلوژی پیاده‌­سازی قوانین زیر را وضع کرده است:

 ✓کاربران از اهداف، محدوده و ساختار شکست پروژه اطلاع خواهند داشت.

 ✓به کاربران هم آموزش‌­های پایه‌­ای و هم آموزش در حین کار ارائه شود.

 ✓راهکار "درست" تنها از طریق همکاری نزدیک کاربران در تمامی مراحل پروژه به دست خواهد آمد.

راهکار لوگو برای پیاده‌سازی سیستم‌ها – LMSI

LMSI به منظور ارائه راهکار مناسب مبتنی بر نیازمندهای اطلاعاتی مدیریت در یک سازمان با استفاده از سیستم‌های نرم‌افزاری ایجاد شده است. این متدلوژی بر اساس برآورده نمودن نیازهای فعلی و آینده‌سازمان در کوتاه‌­ترین زمان ممکن طراحی شده‌است.

پایه­‌ی این متدلوژی انبوه تجربه کارشناسان پیاده­‌سازی­هایی است که راهکارهای مشابه را حوزه­‌های صنعتی مختلف پیاده‌سازی نموده‌اند. راهنمای LMSI، در حقیقت منبع اصلی و راهنمای همکاری کارشناسان پیاده‌­سازی لوگو و نمایندگان لوگو می­‌باشد که در دسترس ایشان قرار گرفته است. این مستند با توجه به پیشرفت­‌های نرم­‌افزاری و بهبودهای شناسایی شده و تجربیات به دست آمده به صورت دوره­ای به روز‌رسانی می‌گردد.

محدوده پوشش راهنمای LMSI شامل موارد زیر است:

وجه مشترک همه محصولات نرم‌افزاری:

 ✓ مدیریت متدلوژی

فرآیندهای پیش از پیاده‌­سازی

سازمان مشاوره

 ✓روند پیاده‌­سازی

 ✓مدیریت مشاوره

 ✓فرآیند پس از پیاده‌­سازی

اصول همکاری با نمایندگان/شرکای تجاری LOGO

 

 

منحصر به محصولات نرم‌افزاری:

 ✓ابزارها و روش­‌های فروش

 ✓ابزارها و روش­‌های پیاده‌سازی

کارشناسان پیاده‌­سازی لوگو در طول انجام پروژه از دستورالعمل‌­های استاندارد، فرم‌­ها، جداول و چک لیست­‌هایی که در دست دارند استفاده می‌­کنند. اطلاعات به دست آمده در گزارش تحلیلی ( مشخصات نیازمندی نرم­‌افزار[6]SRS) و راهکار ارائه شده در گزارش طراحی ( مستند طراحی نرم‌­افزار[7]SDD ) ارائه می­‌شوند. به مشتریان دو گزینه پیشنهاد می­‌گردد: آنها می­‌توانند راهکار ارائه شده را توسط کارشناسان خود و با استفاده از گزارشات و مستندات دریافتی پیاده­‌سازی نمایند، یا از خدمات کارشناسان پیاده­‌سازی لوگو استفاده کنند.

تعاریف سیستمی در فرآیند پیاده­‌سازی عبارتند از:

تعریف ساختار سازمانی

 ✓تعریف کاربر و گروه کاربری

 ✓تعریف دسترسی­‌های سیستم

پیاده‌­سازی نرم‌افزار ممکن است شامل ترکیبی از ماژول­‌های زیر در کسب و کار شود:

مدیریت مواد

 ✓واردات

 ✓مدیریت دارایی‌­های ثابت

 ✓صادرات

 ✓مدیریت منابع

 ✓مالی

 ✓تعریف تولید

 ✓حسابداری

کنترل تولید

 ✓راهبری

 ✓برنامه‌ریزی

 ✓منابع انسانی

 ✓حسابداری صنعتی

 ✓مدیریت پرسنلی

 ✓خرید

 ✓حقوق و دستمزد

 ✓مدیریت تقاضا

 ✓مدیریت وام/ مساعده

 ✓بازرسی

 ✓برنامه‌ریزی سازمانی

 ✓فروش و توزیع

 ✓پرتال وب

 

خدمات پیاده‌­سازی قابل ارائه برای این ماژول­‌ها به شرح زیر است:

 ✓تجزیه و تحلیل فرآیند و تعریف مجوزهای تراکنش­‌ها

 ✓طراحی فرم های خاص

 ✓تعریف پارامترهای هر ماژول

 ✓طراحی برچسب­‌ها

 ✓تعریف کدینگ اطلاعات پایه

 ✓تنظیمات مربوط به صدور و ارسال داده

 ✓تعریف پایه برنامه‌­ریزی

 ✓تعریف توابع خاص

 ✓تعریف فیلدهای اضافه

 ✓ایجاد کدهای کمکی برای نیازهای گزارش­گیری

 ✓تعریف دسترسی به داده­‌ها

 ✓طراحی گزارشات خاص هر کاربر

 ✓تعریف ستون­‌ها و ظاهر گزارش استاندارد

 

 
همکاری با نمایندگان پیاده‌­سازی لوگو این امکان را برای پروژه فراهم می­‌نماید تا بخش‌­های سخت‌­افزاری، مدیریتی و خدمات مشاوره‌­ای در حوزه مالی را نیز، علاوه بر موارد مطروحه فوق، تحت پوشش قرار دهد.

خدمات قابل ارائه در این گروه‌بندی به شرح زیر می­‌باشد:

 ✓انتخاب سخت­‌افزار

 ✓نصب و راه‌اندازی شبکه داخلی و سیستم ارتباطی اطلاعات

 ✓طراحی سازمانی

بازمهندسی فرآیندهای کسب وکار

 ✓نظارت بر عملکرد

 ✓مدیریت کیفیت

 ✓طراحی گزارشات و صورت­‌های مالی

 ✓طراحی سیستم حسابداری

 ✓طراحی سیستم مدیریت منابع انسانی

چرا مشاوره پیاده‌سازی؟

برای اکثر سازمان­‌ها، "مکانیزاسیون کسب و کار" هزینه‌­ی مجزایی است که برگشت سرمایه‌­ی آن را قطعی نمی­‌بینند. اگر شما نمی‌­توانید هزینه موجودی، سود یا ضرر مالی، جریان نقدینگی و ... را ردیابی کنید، حتی اگر از یک سیستم اطلاعاتی پیچیده­ استفاده می­‌کنید ممکن است از خود بپرسید: "مشکل مکانیزاسیون کسب و کار ما چیست؟ انتظارات ما هنوز برآورده نشده است!" در این صورت پاسخ شرکت لوگو به این سوال این است: هیچ مشکلی در سیستم مکانیزاسیون کسب و کار شما وجود ندارد، مشکل در عدم پایه‌ریزی فرآیندهای کسب و کار شماست."

کیفیت اطلاعات استخراج شده از سیستم اطلاعاتی به طور مستقیم با کیفیت داده‌­های وارد شده در سیستم ارتباط دارد. ایجاد وضع موجود از سیستم فعلی و حمل آن به یک سیستم جدید برای افزایش بهره‌­وری شرکت کافی نخواهد بود. بلکه، به دنبال یک راهکار جدید، که گاهی اوقات نیاز به بازمهندسی هم دارد، باید گشت.

رویکرد سیستم‌های جامع، برآورده نمودن تمامی نیازهای مطرح شده می‌باشد. سیستم جامع به معنی ایجاد یکپارچگی کامل بین مدیریت مواد، مدیریت دارایی ثابت، مدیریت منابع، تعریف تولید، کنترل تولید، برنامه‌ریزی، حسابداری، خرید، مدیریت تقاضا، بازرسی، فروش و توزیع، واردات، صادرات، مالی، حسابداری، راهبری، ماژول‌­های منابع انسانی، مدیریت پرسنلی، حقوق و دستمزد، مساعده و وام و برنامه‌ریزی سازمانی با تکیه بر تحلیل­­‌های کل سازمان می‌­باشد. سیستم جامع نیازمند رویکرد سیستمی و راهکار تحلیلی است. مستند LMSI جزئیات یک چنین رویکرد سیستمی را تشریح می‌نماید و راهنمای جامعی طی فرآیند پیاده­‌سازی خواهد بود.

 عوامل کلیدی موفقیت

کلیدی‌ترین عامل موفقیت در پروژه پیاده‌­سازی، تایید و حمایت مدیریت ارشد است. تمامی افراد، از جمله مدیریت ارشد، باید به سیستم جدید اطمینان کنند و آن را باور داشته باشند. مدیریت ارشد سعی دارد با تحلیل هزینه/ فایده، به درستی سرمایه‌گذاری انجام گرفته بر روی سیستم اطلاعاتی پی‌ببرد. در حالی که بازدهی چنین سیستمی با افزایش به‌رویی، کاهش مشکلات و کنترل‌های کامل‌تر به بهترین نحو نمایان می‌­شود.

نکته اساسی این است که، سیستم اطلاعاتی جدید باید جوابگوی نیازمندی­های کاربران باشد. ساختار سازمانی شرکت، اهداف کسب و کار و صنعت مروبطه باید در زمان طراحی سیستم اطلاعاتی مد نظر قرار گیرد.

داده‌­های ورودی سیستم بایستی، به درستی کنترل شوند چرا که تاثیر مستقیم بر روی خروجی اطلاعات دارند و با کنترل خروجی­‌ها می‌توان به صحت داده‌های ورودی پی برد. کیفیت پایین داده‌های ورودی به صورت مستقیم بر روی کیفیت اطلاعات خروجی تاثیر می­‌گذارد و نتیجه­‌ی آن سلب اعتماد به سیستم خواهد بود.

کاربرانی که قرار است سیستم جدید را توسعه و نگهداری نمایند بایستی آن را قبول داشته باشند و به آن اعتماد کنند.

آموزش کاربران در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. باید به کاربران کمک شود تا چهارچوب مفهومی سیستم را درک نمایند و بدانند علاوه بر استفاده عملیاتی چه انتظارات دیگری باید از سیستم داشته باشند.

به طور خلاصه، برای پیاده­‌سازی موفق، حفظ حمایت مدیران ارشد و استفاده از دانش فنی کاربران ضروری است.

علاوه بر تجربه مشاورانی که در این پروژه همکاری دارند، یک سازماندهی مناسب برای پروژه با برنامه‌ریزی مو شکافانه، اجزای اصلی یک پروژه موفق هستند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قسمت 2

سازماندهی مشاوره و مدیریت

سازماندهی تیم‌­های پروژه

طیف وسیعی از فعالیت­‌ها، از تماس اولیه گرفته تا پذیرش پیاده­‌سازی توسط کاربران، پیاده­‌سازی پروژه را شکل می‌­دهند. تیم پیاده­‌سازی پروژه واحدی است که خدمات مشاوره‌­ی پیاده‌­سازی را ارائه می­‌کند.

هر پروژه­‌ی LMSI توسط یک تیم پیاده­‌سازی پروژه انجام می‌­پذیرد. این تیم پس از برآورد اهداف و نیازمندی‌­های مشتری در مرحله­‌ی تحلیل مقدماتی شکل می­‌گیرد. تیم پیاده‌­سازی پروژه شامل یک حامی پروژه، یک مدیر پروژه، یک یا چند کارشناس پیاده‌­سازی، کارشناس برنامه‌­نویسی، راهبر پروژه و ناظر پروژه می‌­باشد. در صورت نیاز، مشاورانی از شرکت‌­های ثالث نیز می­‌توانند عضو این تیم باشند.

مدیر حساب[9] مسئول جنبه­‌های قانونی، مالی و روابط مشتری در طول دوره پروژه است. مدیر حساب با مدیر پروژه در زمینه نظارت بر فازهای پیاده­‌سازی، مدیریت بحران و مدیریت درخواست‌­های اضافی مشتری همکاری می‌­نماید.

مدیر پروژه مسئول کار فنی، برنامه‌ریزی، کنترل هزینه، تضمین کیفیت، و نظارت بر گردش اطلاعات است.

راهبر پروژه مسئول تمام چرخه پروژه و کارکنان است.

ناظر پروژه ضامن پیشرفت پروژه همسو با متدلوژی است و در موارد استثنایی مجاز به زیر پا گذاشتن مقررات خاصی به منظور برآورده کردن نیازهای پیش‌بینی نشده، می‌­باشد.

گردش اطلاعات بین تیم پروژه­ی LMSI و مشتری توسط مدیر پروژه مشتری و حامی پروژه مشتری ارائه می­‌شود.

حامی پروژه مشتری از مدیران ارشد سازمان مشتری است و زمانی که نیاز به تایید مدیر ارشد می‌­باشد باید با او مشورت شود. در سازمان مشتری، مدیر پروژه­‌ی مشتری باید گزارشات را  به بهترین نحو به حامی پروژه ارائه نماید.

مدیر پروژه مشتری باید در تمامی جلسات پیاده­‌سازی پروژه حضور داشته باشد، تصمیم‌گیری کند که چه کسی در سازمان مشتری مسئول انتقال اطلاعات به کارشناسان لوگو است و برنامه‌ریزی کند در چه زمانی و در چه مکانی جلسات برگزار خواهد شد. مدیر پروژه مشتری، که در تمامی فرآیندهای پیاده‌­سازی پروژه درگیر است، باید فردی باشد که به بهترین نحو در آینده مسئول مدیریت سیستم باشد. شکل 2 - تیم پیاده‌­سازی پروژه ارتباط میان نقش های مختلف پروژه را نشان می‌دهد.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیریت پروژه

مدیریت پروژه را تحت 2 عنوان می­‌توان تعریف کرد: مدیریت فعالیت و مدیریت بحران.

مدیریت فعالیت

برنامه پروژه، فعالیت­‌های 2 هفته اول و فعالیت‌­های هفتگی بعد از هفته‌­ی دوم را تحت پوشش قرار می­‌دهد. مدیر پروژه مسئول اجرای تمامی فعالیت‌­های پروژه مطابق با برنامه و در صورت نیاز  به‌روز‌رسانی برنامه پروژه با تیم راهبری می­‌باشد.

مدریت بحران

انحراف از برنامه کسب و کار پروژه ممکن است بحران ساز شود. هرچه زودتر این بحران شناسایی شود، شانس اجتناب و یا حل مشکل بالاتر می‌­باشد. مدیر حساب و مدیر پروژه هر دو مسئول کنترل دلایل احتمالی بحران می‌باشند.

قسمت 3

همکاری با نمایندگان پیاده­‌سازی لوگو

توافقنامه همکاری در پیاده­‌سازی لوگو (LIP[10]) یک همکاری بین شرکت لوگو و شرکت ثالث پیاده­‌سازی محصولات این شرکت را آغاز می‌­نماید.

شرایط همکاری

شرایط همکاری با نمایندگان شرکت لوگو به شرح زیر می­‌باشد:

نمایندگان شرکت لوگو، محصولات لوگو را با استفاده از LMSI پیاده‌سازی می­‌کند.

پروژه­‌هایی که در آن لوگو پیمانکار اولیه است.

 ✓پروژه‌­هایی که در آن نماینده­‌ی شرکت لوگو اولین یا تنها پیمانکار باشد.

در طول پیاده­‌سازی پروژه، نماینده­‌ی شرکت لوگو ممکن است خدماتی را خارج از چارچوب LMSI ارائه کند، که شامل:

 ✓انتخاب سخت‌­افزار

 ✓نصب و راه‌­اندازی شبکه‌ی داخلی و سیستم ارتباطات داده‌­ها

 ✓طراحی سازمانی

 ✓بازمهندسی/ بازطراحی فرآیندهای کسب و کار

 ✓حسابرسی عملیاتی

 ✓مدیریت کیفیت

 ✓طراحی گزارشات و صورت­های مالی

طرحی سیستم حسابداری

 ✓طراحی سیستم مدیریت منابع انسانی

مدیریت پروژه گروهی

مدیریت پروژه گروهی به مواردی اتلاق می­شود که در آن شرکت لوگو و حداقل یکی از نمایندگانش در یک پروژه مشارکت داشته باشند.

بر اساس فاز تجزیه و تحلیل مقدماتی، مدیر حساب به منظور ارائه‌­ی خدمات کامل و بدون نقص، مکانیزم پیاده­‌سازی را فعال می‌­کند. به دنبال یک نماینده­‌ی صاحب صلاحیت از بین نمایندگان شرکت لوگو خواهد گشت که قادر به برآورده نمودن نیازمندی­‌های مشتری باشد. اگر هیچ یک از نمایندگان شرکت لوگو برای پروژه مناسب نباشند، یک نماینده­‌ی جدید برای همکاری شناسایی خواهد شد.

زمانی که لوگو پیمانکار اولیه‌­ی پروژه باشد، حامی پروژه، مدیر پروژه و ناظر پروژه جزو پرسنل شرکت لوگو می­‌باشند. بنا به نیازمندی پروژه ممکن است کارشناسان پیاده­‌سازی از یک یا چند شرکت پیاده‌ساز لوگو، به تیم پروژه ملحق شوند.

نماینده پیاده‌سازی چه به تنهایی و چه با همکاری سایر پیاده‌­سازان مسئولیت پروژه را بر عهده گیرد، موافقت خود را در پیروی از LMSI در تمامی مراحل پروژه از جمله فاز تحلیل، طراحی، نصب و اجرا و عملیاتی نمودن، اعلام می دارد.  

قسمت 4

فازهای LMSI

در این بخش، فعالیت‌­های مشاوره‌­ای پوشش داده شده توسط LMSI توضیح داده می­شود. فعالیت­‌هایی که شامل فرآیند مشاوره می­‌باشند، تحت 3 عنوان گروه­بندی می‌­شوند (شکل 3- فازهای LMSI) :

  1. فرآیندهای مقدماتی پیاده‌­سازی (پیش از شروع)
  2. فرآیندهای پیاده­‌سازی
  3. فرآیندهای پس از پیاده‌­سازی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                           

 

فرآیندهای مقدماتی پیاده­‌سازی (پیش از شروع)

فرآیندهای مقدماتی پیاده‌­سازی شامل فعالیت­‌های مربوط به فروش، قبل از شروع پروژه پیاده‌­سازی می‌­باشد (شکل 4- فازهای فرآیندهای مقدماتی پیاده­‌سازی) :

 ✓تماس اولیه

 ✓معرفی و جلسه تجزیه و تحلیل مقدماتی

 ✓آماده‌سازی طرح پیشنهادی

 ✓آماده‌سازی قرارداد

 ✓جلسه برنامه‌ریزی پروژه


                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

فرآیندهای پیاده‌سازی

فرآیندهای پیاده‌­سازی شامل زیرفرآیندهای زیر می­‌باشد که عبارتند از:

 ✓تحلیل

 ✓طراحی

 ✓نصب و اجرا

 ✓عملیاتی نمودن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تحلیل

این زیرفرآیند شامل گام‌­هایی می­‌باشد که عبارتند از (شکل 5- فازهای زیرفرآیند "تحلیل") :

 ✓آموزش اولیه محصول

 ✓آموزش اولیه متدلوژی

 ✓جلسه آغازین

 ✓مراحل تحلیل

 ✓گزارش تحلیل (SRS)

 ✓جلسه بستن مرحله تحلیل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

طراحی

این زیرفرآیند شامل گام­‌هایی می‌­باشد که عبارتند از (شکل 6- فازهای زیرفرآیند "طراحی") :

گزارش تحلیل

 ✓مراحل طراحی

 ✓کدگذاری –  تست

 ✓آموزش محصول

 ✓تهیه گزارش طراحی (SDD)

 ✓جلسه بستن مرحله طراحی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

نصب و راه‌­اندازی

در این زیرفرآیند، سیستم با توجه به گزارشات طراحی تنظیم شده است. مراحل به شرح زیر می­‌باشد (شکل 7- فازهای زیرفرآیند "نصب و اجرا") :

 ✓جلسه آغازین اجرا

 ✓مراحل نصب و اجرای سیستم

 ✓آزمایش

 ✓تهیه راهنمای سیستم

 ✓جلسه بستن مرحله نصب و اجرا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                

عملیاتی نمودن[11]

این فاز از پروژه شامل فعالیت­‌های انتقال به سیستم جدید برای استفاده روزانه می‌­باشد. این مرحله شامل 2 گام می‌­شود (شکل 8- فازهای زیرفرآیند "عملیاتی نمودن") :

 ✓اجرای موازی

عملیات نهایی شدن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

فرآیندهای پس از پیاده­‌سازی

فرآیندهای پس از پیاده­‌سازی شامل خدمات پشتیبانی مورد نیاز بعد از نصب و عملیاتی نمودن سیستم با استفاده از LMSI می­‌باشد. قرارداد خدمات مربوطه منعقد می­‌گردد و به صورت سالیانه تمدید می­‌گردد. این قرارداد شامل خدمات زیر می‌­باشد:

 ✓ممیزی ماهیانه سیستم

 ✓مستندسازی گزارش ممیزی سیستم نتایج ممیزی و فهرست کردن نیازهای جدید

 ✓تحلیل افزایشی، طراحی، نصب و اجرا و عملیاتی نمودن

جمع بندی

در این مستند، هدف ما ارائه‌­ی جزئیات روش لوگو برای پیاده‌­سازی سیستم (LMSI) و ارتباط آن با خدمات مشاوره­‌ای پیاده‌­سازی بود.

به طور خلاصه، LMSI ابزاری برای به انجام رساندن موثرترین راهکار در پیاده­‌سازی محصولات لوگو است. برای افزایش ارزش بیشتر به سرمایه‌گذاری خود، لطفاً با شرکت لوگو و یا نمایندگان پیاده‌­سازی آن تماس بگیرید.

 


[1] Logo Method for System Implementation

[2] LMSI

[3] Go Live

[4] Know how

[5] ProductivITy Company

[6] Software requirements Specification

[7] Software Design Description

[8] Caption

[9] Account Manager

[10] Logo Implementation Partnership

در مورد این مطلب نظر دهید. ایمیل و شماره تماس فقط برای مدیریت نمایش داده می شود.

شرکت برگ سیستم، در حال حاضر علاوه بر این که نماینده رسمی فروش، پیاده­‌سازی، بومی­‌سازی، سفارشی‌سازی و تنها عامل اعطای نمایندگی شرکت ترکیه­‌ای لوگو در ایران می­‌باشد، خود نیز محصولاتی نرم‌افزاری جدیدی را تولید می‌نماید که هم به صورت مستقل قابل استفاده هستند و هم به صورت یکپارچه با نرم افزار های ERP شرکت لوگو، قابلیت کارکرد دارند که لیست این محصولات در وب سایت قابل مشاهده است.

شرکت برگ سیستم ارائه دهنده  نرم افزار های ERP در صنایع مختلف از جمله پخش و توزیع ، خرده فروشی، فروشگاهی، تولیدی، بازرگانی و پیمانکاری، در سال 1390 تاسیس شد. این شرکت نماینده رسمی محصولات ERP شرکت ترکیه‌ای Logo Business Solution می‌باشد. کارشناسان شرکت برگ سیستم از سال 1383 تجربه پیاده‌سازی نرم‌افزارهای Logo از جمله Tiger 3 Enterprise ،Tiger 3 ،Go 3  را دارا بوده و پروژه‌های مهمی را چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی به سرانجام رسانده‌اند.