دسته بندی محصولات

توزیع و پخش مویرگی

توزیع، رساندن محصول مناسب در زمان مناسب و مکان مناسب، به مشتریان هدف است. توزیع یکی از ارکان اساسی تاکتیک‌های بازاریابی است که به همراه دیگر عوامل همچون محصول، قیمت، و پیشبرد (ترویج) برای متقاعد ساختن )مشتریان) به کار گرفته می‌شود. توزیع مؤثر می‌تواند مزیت رقابتی یک بنگاه اقتصادی نسبت به رقبای خودش باشد.

5 دسته اصلی از وظایف یک سیستم توزیع:

 ✓ذخیره‌سازی و انبار کالا برای توزیع

 ✓دریافت سفارش از مشتریان

 ✓تحویل کالا به مشتریان

 ✓وصول مطالبات

 ✓کنترل و دریافت اطلاعات از بازار

تصمیم درباره کانال توزیع و فروش کالا، از جمله مهم‌ترین تصمیماتی است که فرا روی مدیران قرار دارد. تصمیم درباره توزیع کالا بر سایر تصمیمات بازاریابی تاثیر مستقیم می‌گذارد. نبض یک شرکت در دست شبکه توزیع و فروش آن است، بسیاری از شرکت‌ها با استفاده از سیستم های توزیع خلاق، به مزیت رقابتی دست یافته‌اند.

مدیریت توزیع فیزیکی:

مدیریت توزیع فیزیکی در ارتباط با اطمینان از تولید محصول در زمان و مکان مناسب است. که همان جنبه برجسته ازمدیریت بازاریابی عمومی است. بیشتر تجربیات بازاریابی از زمینه‌های نظامی الهام گرفته شده است.

امروزه بخش خصوصی و صنایع علی‌رغم خط مشی‌های متفاوت و دیدگاه‌های مختلف میزان موجودی‌های خود را در حداقل ممکن نگاه می‌دارند. نگهداری بیش از حد موجودی اتلاف سرمایه تلقی می‌شود زیرادرآمدی را برای شرکت ایجاد نمی‌کند. مدیریت موجودی‌ها به خاطر تاثیر مستقیمی که روی مدیران فروش و بازاریابی دارد در مدیریت توزیع فیزیکی یک مسئله مهم بشمار می‌رود.

مدیران فروش و بازاریابی خواهان حجم بالای موجودی و ارسال های مقطعی هستند در عوض مدیر حمل و نقل خواهان کاهش هزینه‌ها بوسیله انتخاب شیوه‌های حمل و نقل اقتصادی‌تر ولی کندتر است. مدیریت مالی روی کاهش موجودی‌ها تاکید دارد و تمایل به توسعه شبکه‌های انبارداری ندارد. مدیران تولید علاقه‌مند تولید استاندارد و دوره‌های تولید بلند مدت هستند. احتمال دارد هر یک از مدیران در زمینه حرفه‌ای خود فردی کارآمد معرفی شوند ولی ممکن است این امر به قیمت ناکارآمدی استراتژی بازاریابی تمام شود. در نگرش سیستمی به مدیریت توزیع فیزیکی مفهوم هزینه کل اهمیت دارد. زیرا هزینه‌های جزئی کم اهمیت‌تر از هزینه‌های کل است. هزینه‌ها بازتابی از استراتژی توزیع هستند و حداکثر خدمات با حداقل هزینه‌ها میسر نخواهد بود. مدیریت توزیع فیزیکی به‌عنوان یک مرکز هزینه برای تجزیه تحلیل بسیار ارزشمند است. هم‌چنانکه این وظیفه در حال حاضر به‌عنوان ابزار بازاریابی در جای صحیح خود شناسایی شده است.

در ابتدا شبکه‌های مختلف توزیع را مختصراً بررسی می‌کنیم:

1- توزیع کالا از طریق شبکه‌های توزیع عمده فروشی

مزایا:

 .1هزینه‌های توزیع در این روش پایین‌تر است و قیمت تمام شده کالا را کاهش داده و یا حاشیه سود خرده‌فروش را افزایش می‌دهد.

.2 تعداد زیادی از شرکت‌ها و مراکز پخش کوچک از طریق شبکه‌های توزیع عمده فروشی تامین می‌شوند.

 معایب:

.1 به دلیل شیوه‌های خاص نقد و نسیه در بازار، کالاها معمولاً بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی خود به فروش می‌روند و استراتژی‌های قیمت‌گذاری کالا را در کل بازار تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و به اصطلاح، کالا ذلیل می‌شود

 .2شرکت‌ها هیچ کنترلی بر شیوه‌های توزیع بازار ندارند.

 .3ریسک باز پرداخت وجه کالای فروخته شده افزایش می‌یابد.

 .4شبکه توزیع شرکت به صورت شبه انحصاری در اختیار بنکداران قرار می‌گیرد که در بلند مدت برای شرکت خطرناک است و شرکت عملاً از مکانیسم توزیع کالا هیچ اطلاعی ندارد.

 .5شبکه توزیع عمده فروشی هیچ فشاری برای فروش کالاهای شرکت به خود وارد نمی سازد و در صورت ضعیف بودن کالا به هر دلیل، کالا را پس می‌زند.

 2- توزیع کالا از طریق شبکه شرکت‌های پخش

 اساساً به دلیل اینکه هر شخصی با هر سابقه و با هر مقدار پولی می‌تواند مبادرت به ایجاد شرکت پخش کند همانطور که در کشور، به ویژه در شهرهای بزرگ مانند تهران به‌وضوح شاهد آن هستیم، (تعداد زیادی شرکت‌های پخش کوچک درجاهای مختلف مشاهده می‌شود که ریسک فعالیت با این شرکت‌ها چه از نظر باز پرداخت وجه کالاهای فروخته شده و چه از نظر کنترل نحوه فعالیت آن‌ها به حدی بالاست که عملاً فعالیت با این سیستم‌ها را فاقد هر گونه توجیه می‌کند.

 در این بخش فقط به همکاری با شرکت‌های بزرگ پخش اشاره می‌شود:

مزایا:

 .1ریسک بازگشت وجه کالای فروخته شده نسبتا در مقایسه با روش اول پایین است.

 .2به دلیل وجود تجربه نسبتا خوب در امر توزیع مویرگی و وجود اطلاعات به‌روز در این سیستم‌ها، کنترل شبکه توزیع و مسیر کالای فروخته شده آسان است. البته اگر اطلاعات در اختیار شرکت تولید‌کننده قرار داده شود.

 .3سرعت انتقال کالا به بازار نسبتاً خوب است.

 04به دلیل متمرکز بودن سیستم سفارش‌دهی و باز پرداخت وجه کالای فروخته شده، مشکلات تعدد مشتری و مراکزسفارش وجود ندارد و طرف حساب یک نفر است.

 معایب:

 .1شرکت تولید‌کننده هیچ کنترلی بر شیوه‌های توزیع کالا ندارد.

 .2به دلیل واحد بودن کانال توزیع، در صورتی که به هر دلیل، شرکت توزیع‌کننده، توزیع کالا را انجام ندهد، شرکت تولیدکننده فلج خواهد شد.

 .3سیستم تامین مالی شرکت، منوط به پرداخت پول از یک منبع واحد می‌شود. در صورتی که به هر دلیل پرداخت پول از طرف شرکت توزیع کننده قطع شود، سیستم تولید‌کننده با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد.

  .4در صورتی که عملکرد سیستم توزیع مورد رضایت تولید کننده نباشد، شرکت تولید کننده نمی‌تواند عکس‌العمل مناسب و سریع از خود نشان دهد.

  .5در بلند مدت، شرکت توزیع‌کننده عملاً تعیین کننده خط مشی تولید‌کننده خواهد بود و تولید‌کننده باید تابع تصمیمات توزیع‌کننده باشد.

  .6دوره باز پرداخت وجه فروخته شده به شرکت‌های پخش بزرگ بسیار طولانی بوده و هزینه فرصت از دست رفته سرمایه برای شرکت‌های تولید کننده بالا خواهد بود.

 3- مجتمع‌های تولیدی و شبکه‌های توزیع مستقل

 اساساً صاحبان سرمایه و کارشناسان بازار به‌خوبی از معایب اساسی شرکت‌های پخش بزرگ آگاه هستند و از سال‌های گذشته کشور همواره شاهد تولد شرکت‌های پخش مختلف در مجتمع‌های تولیدی بوده است که این مسئله تا امروز همچنان ادامه دارد.

 در گذشته مجتمع‌های مختلف تولیدی که حجم وسیعی از کالاهای با برند معتبر این کشور را تولید می‌کنند، با آگاهی ازاهمیت فوق‌العاده استراتژی توزیع و به مقصد رسانی کالا و ایجاد دسترسی آسان به کالا برای مشتری و کنترل شیوه توزیع و بازار محصول و بسیاری از موارد دیگر، مجموعه‌ای از شرکت‌های توزیع تخصصی خود را راه‌اندازی کردند که این مجموعه‌ها در حال حاضر از شرکت‌های قوی و معتبر پخش در کشور محسوب می‌شوند. نکته حائز اهمیت این است.

که به طور معمول مجتمع‌های تولیدی و شرکت‌های تولیدی بزرگ که دارای شبکه‌های توزیع مستقل هستند، معمولاً از برندهای معتبرتر و حضور فعال‌تری در بازار برخوردارند و سودهای کلانی از محل فروش محصولات برای کارخانه‌های خود ایجاد می‌کنند. در حالی که شرکت‌هایی که با شبکه‌های توزیع دیگر فعالیت دارند، از این مزیت‌ها برخوردار نیستند ویا کم بهره‌اند و هزینه‌های سرسام‌آوری را برای توزیع محصولات و تقویت جایگاه برند خود در بازار می‌پردازند.

 4- توجیه هزینه‌ای ایجاد شبکه‌های توزیع برای مجتمع‌های بزرگ تولیدی:

پر واضح است که ایجاد شبکه‌های توزیع دارای هزینه‌های نسبتاً سنگینی هستند و تقریباً در همه موارد در سال‌های اول سود‌ آور نیستند. اما پرسش اساسی اینجاست که با توجه به هزینه سنگین این مجموعه ها چرا مجتمع‌های تولیدی تمایل دارند این شبکه‌های توزیع مستقل را ایجاد کنند. دلایل فراوانی برای توجیه این مسئله وجود دارد که در قبل به تعدادی از آن‌ها اشاره شد.

 اما یکی دیگر از دلایل اصلی ایجاد این شبکه‌های توزیع، این است که شرکت‌ها و مجتمع‌های تولیدی به دلیل حجم وسیع تولیداتشان اساساً ممکن است نتوانند مجموعه معتبری را پیدا کنند که این حجم وسیع کالا را توزیع کند و از سوی دیگر با توجه به هزینه‌های بالای توزیع کالا از طریق شبکه‌های توزیع دیگر ایجاد این شبکه‌های توزیع در بلند مدت کاملاً دارای توجیه اقتصادی است.

 اما اساساً مجتمع‌های تولیدی در ایجاد شبکه‌های توزیع مستقل، به دنبال کسب سود نیستند، زیرا توزیع قوی کالاهای تولیدی شرکت‌های تحت پوشش این مجتمع‌ها با هزینه‌های نسبتاً معقول، باعث حضور مناسب در سطح بازار، جای گرفتن کالاها در قفسه فروشگاه‌ها در نقاط مختلف بازارهای هدف، افزایش حجم فروش محصولات مجتمع‌های تولیدی به میزان قابل قبول، کنترل دائم و آسان بازارهای هدف و کنترل وضعیت بازگشت سرمایه و کاهش ریسک‌های مرتبط با آن که یکی از مهمترین مسائل شرکت‌های تولیدی در ایران است می‌شود. این مزایا ایجاد شبکه‌های توزیع مستقل را حتی در صورت زیان‌ده بودن برای آن‌ها منطقی و توجیه‌پذیر کرده است.

صنعت توزیع کشور همواره شاهد تولد شرکت‌های پخش مستقل برای مجتمع‌های تولیدی بزرگ، متوسط و بعضا کوچک است.

 یکی از مسائلی که بازار ایران در این برهه از زمان با آن مواجه است، رقابت شرکت‌ها برای ارائه کالا‌ها و خدمات مطلوب با نازل‌ترین قیمت ممکن است، زیرا به دلیل ارتباط مستقیم قیمت با قدرت پرداخت مصرف‌کننده، یکی از شاخص‌های اساسی تصمیم‌گیری وی برای خرید یک کالا یا خدمت، قیمت آن است.

 در این شرایط شرکت‌های تولیدی ضمن استفاده از راهکارهای مختلف با افزایش حجم تولیدات خود و توسعه بازارهای تحت پوشش ضمن تلاش برای افزایش میزان حضور در بازار، سعی دارند هزینه‌های ثابت خود را بر حجم بیشتری از تولید سر‌شکن کنند تا بتوانند هزینه قیمت تمام شده کالا را کاهش داده و ضمن افزایش قدرت مانور خود در بازی با قیمت، حاشیه سود خود را افزایش دهند.

 نکته اساسی در جامع عمل پوشاندن به این مطلب، برخورداری از یک شبکه توزیع قوی است. بنابراین مجموعه‌ها و مجتمع‌های بزرگ تولیدی به منظور دست‌یابی به این هدف، اقدام به ایجاد شبکه‌های توزیع قوی در بازارهای تحت پوشش خود می‌کنند زیرا شرکت‌های پخش حقیقی تعهدی در مورد حجم فروش و افزایش سالانه آن به شرکت‌ها نمی‌دهند واساساً قابلیت توزیع مجموعه وسیع کالاهای مجتمع‌های تولیدی را ندارند زیرا به طور نسبی ظرفیت سبد کالایی این شرکت‌ها کامل است.

 5- شبکه‌های توزیع مستقل و بازار تهران بزرگ

 اساساً شرکت‌های تولید‌کننده در توزیع و فروش محصولات خود و یا ایجاد شبکه‌های توزیع در سطح بازارهای مختلف به دو عامل اساسی توجه وافر دارند:

 .1نزدیکی بازا مصرف به مبداء

 .2اندازه بازارهای هدف (استراتژیک بودن بازار)

 معمولاً شرکت‌های تولیدی نسبتا بزرگ کشور که قابلیت تولید کالا در حجم زیاد و تامین نیاز بازارهای بزرگ را داشته باشند، بدون کوچکترین شکی از بازار تهران چشم پوشی نمی‌کنند.

 بازار تهران بزرگ به دلایل زیادی از جمله متمرکز بودن حجم زیادی از جمعیت در یک منطقه جغرافیایی، بالا بودن نسبی درآمد مردم این شهر نسبت به سایر مناطق کشور، اثر گذاری مستقیم بازار تهران بر الگوی مصرف سایر استان‌های کشور، بالا بودن حجم مصرف این بازار و ... مورد توجه خاص شرکت‌های تولیدی است. تحقیقات نشان می‌دهد که در هر سوپر مارکت تهران، به طور متوسط روزانه 191 نفر بار مشتری رفت و آمد می‌کند. حال اگر تعداد سوپر مارکت‌های مناسب تهران را حدود 15111 باب فرض کنیم که تعداد آن‌ها بسیار بیشتر از این عدد است به طور متوسط در سال حدود 1 میلیارد نفر بار مشتری در سطح سوپر مارکت‌های تهران رفت و آمد دارند.

بسیار بدیهی است که هیچ شرکتی حاضر نیست از این بیلبورد رایگان با این حجم مشتری چشم پوشی کند. پس شرکت‌های تولیدی و خدماتی، سرمایه‌گذاری‌های فراوان و خاصی را روی بازار تهران انجام می‌دهند و حتی با تحمل زیان‌های معقول، در سال‌های اول فعالیت، سعی در حضور فعال در این بازار دارند.

آمار فروش شرکت‌های تولیدی معتبر کشور نشان می‌دهد که این شرکت‌ها بیش از 31 درصد از کل فروش خود را در سطح تهران و شهرهای حومه آن انجام می‌دهند که رقم قابل توجهی است.

توزیع مویرگی

 توزیع مویرگی رساندن محصولات تا آخرین فروشنده است. توزیع مویرگی با الهام از سیستم توزیع گردش خون در بدن موجودات زنده بنیان نهاده شده است. بدین ترتیب که با توجه به آناتومی بدن انسان گردش خون در بدن از قلب شروع شده و پس از شاهرگ و سرخرگ‌ها توسط مویرگ‌ها به تمام نقاط بدن انسان در جریان است. نکته قابل توجه این است که شارش و جریان حاصله از قلب به‌عنوان مرکز تپنده و همیشه فعال شروع می‌شود و این نکته کلیدی در مقوله شبکه توزیع مویرگی کالا و خدمات می‌باشد. یعنی با شبیه‌سازی که از سیستم گردش خون بدن شد جریانی از خون تازه و گرم در تمام اوقات شبانه روز و سالیان متمادی در شریان‌های بدن از شاهرگ تا ریزترین مویرگ‌های بدن دائما فرستاده می‌شود و البته مقداری از آن توسط سیاهرگ بازگشت داده می‌شود، می‌توان بیان کرد توزیع مویرگی شیوه‌ای است که می‌باید از یک مرکز که می‌تواند شرکت یا هر یک از نمایندگی‌های آن باشد به توزیع کالا و خدمات بپردازد و جریانی مستمر و دائمی و بدون وقفه را شروع نماید. اما باید گفته شود که در عمل توزیع مویرگی یک شیوه نوین نیست زیرا همان‌طورکه انواع کانال‌های توزیع را بررسی نمودیم تمام کانال‌های توزیع مطرح شده از شرکت تولیدی گرفته تا خرده‌فروشی‌ها و دکه‌ها همگی با هم یک سیستم توزیع فیزیکی که از قلب شروع و به مویرگ‌ها ختم می‌شود را شکل داده‌اند.

توزیع مویرگی نظام و تفکری است که می‌بایست در تمام بنگاه‌های اقتصادی مورد توجه جدی قرار گیرد. توزیع مویرگی فقط خاص شرکت‌های عرضه‌کننده‌ی محصولات صنایع غذایی و بهداشتی و آرایشی نیست.

 امروزه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان تجهیزات آشپزخانه، لوازم خانگی، مبلمان، انواع ابزارآلات صنعتی و مصرفی و

 می توانند با پیاده‌سازی مدیریت توزیع مویرگی از مزایای فراوان آن خودشان را بهره‌مند سازند. نکته‌ی مهم طراحی درست این نظام و تعهد و حمایت مدیران ارشد برای اجرای آن است.

 توزیع مویرگی، مزایا و معایب:

مزایا:

.1 جمع‌آوری اطلاعات دقیق‌تر و به روزتر از بازارنیروهای شاغل در توزیع مویرگی چون با آخرین حلقه‌ی نظام توزیع یعنی خرده‌فروشان ارتباط دارند و حتی هنگامی که در محل کسب خرده‌فروشان هستند امکان ارتباط آن‌ها با مصرف‌کنندگان و شنیدن صدای آن‌ها بیشتر است، در معرض اطلاعات دقیق‌تر و به روزتر هستند.

 فقط لازم است نیروها با چشم باز، گوش شنوا، و مغز فرصت سنج در کسب اطلاعات کوشا باشند و بتوانند با گزارش‌نویسی دقیق و گزارش‌دهی شایسته این اطلاعات را به مدیران خویش جهت تصمیم گیری منتقل سازند.

قبول کنیم که نمایندگی‌ها و عمده فروشان به اندازه‌ی نیروهای خود شرکت در ارائه‌ی اطلاعات موفق نیستند یا بخشی از آن را سانسور می‌کنند.

 .2پوشش بیشتر بازار

 تفکر توسعه‌ی بازار بر این است که برای بلندمدت کار کند و بسترهایی را فراهم سازد تا در طولانی مدت در بازار حضورداشته باشد؛ یکی از این راه‌ها، شناخت بیشتر بازار هدف از شرکت مربوطه و محصولات آن است. برای همین است که شرکت‌ها هزینه‌های سرسام‌آور تبلیغات و ارتباطات را می‌پذیرند.

حال یکی از بهترین راه‌ها، در معرض دید مشتریان و مصرف‌کنندگان بودن محصولات است.

با به‌ کارگیری نظام توزیع مویرگی، با هدف قرار دادن محصولات در ویترین فروشگاه‌ها، حتی آن‌هایی که فروش پایینی دارند، عملا پوشش بازار بیشتری خواهید داشت و به این طریق اقدامی در ماندن در بلندمدت انجام شده است.

 .3 ارتباطات گسترده‌تر با مشتریان

با تهیه‌ی بانک اطلاعاتی از تمام خرده‌فروشان، امکان ارتباطات بیشتر با آن‌ها را فراهم می‌سازید؛ برای مثال از طریق ایمیل، تلفن، و فکس آخرین اطلاعات را به ایشان منتقل می‌کنید تا دریافت کنند. همچنین با خیال راحت‌تر مشوق‌های انگیزشی خودتان را به آن‌ها می‌رسانید.

.4کاهش ریسک از دست دادن مشتری

 هنگامی که شما یک بنکدار یا عمده‌‌فروش را از دست می‌دهید، ممکن است درصد قابل توجهی از سهم بازارتان را ازدست داده باشید، اما اگر به هر دلیل ارتباط شما با یک خرده‌فروش قطع شود، فقط درصد ناچیزی از سهم بازار کم می‌شود و امکان جایگزینی آن نیز سریع‌تر و ساده‌تر خواهد بود.

5. کاهش سوختی پول

 در کنار توضیحات ارائه شده، اگر با یک عمده‌فروش یا بنکدار مشکل مالی پیدا کنید یا خدای نکرده ایشان ورشکست شوند، بخش قابل توجهی از سرمایه‌ی شما درگیر می‌شود. اما این احتمال در هنگام مواجهه با خرده‌فروشان بسیار پایین است.


 .6افزایش قدرت چانه‌زنی شرکت

 عمده‌فروشان به دلیل خریدهای کلان، قدرت چانه‌زنی بیشتری داشته و امتیازات بزرگ‌تری از شرکت‌ها دریافت می‌کنند که میزان آن برای خرده‌فروشان بسیار پایین بوده و شما خودتان را اسیر شبکه‌ی توزیع نکرده‌اید.

 .7کاهش احتمال شکل‌گیری رقبای جدید

 در بازار شاهد هستیم که شرکت‌ها با اسیرکردن خودشان در دست عمده فروشان و بنکداران عملاً با خرده‌فروشان ارتباطی ندارند و چون این توزیع‌کنندگان بزرگ هستند که بازار را در دست دارند، زمانی می‌رسد که آن‌ها با داشتن سرمایه‌ی بالا و دکان، خودشان را از شرکت تولیدکننده بی‌نیاز می‌بینند و بنابراین خودشان با احداث یا خرید کارخانه و معرفی برند خودشان رقیب قدری برای آن شرکتی می‌شوند که از بازار توزیع هم بی‌خبر است.

 اخیراً با شکل‌گیری دهکده‌ی جهانی و تعاملات روزافزون و ساده شده‌ی کشورها، دیگر بنکداران و عمده‌فروشان خودشان‌ را از روی آوردن به سمت تولید و درگیرشدن در پیچ و خم‌های آن نیز خلاص می‌کنند و با عقد قرارداد با تولیدکنندگان خارجی بخصوص چینی‌ها، تولید را به صورت مدیریت بدون کارخانه پیش می‌برند و خودشان با تیزهوشی قابل تحسین درمدیریت برند، مدیریت نوآوری، و مدیریت بازاریابی و فروش، انرژیشان را صرف می‌کنند.

 پس شرکت‌ها هم باید مواظب رقیب پروری از سوی خودشان باشند.

 .8کاهش امکان زیر فروشی

 بنکداران و عمده‌فروشان چون به صورت کلان خرید می‌کنند و بنابراین از تخفیفات لازم برخوردار می‌شوند، بعضی ازمواقع از شرکت تولیدکننده به‌عنوان بانک راحت خود استفاده می‌کنند، به این معنی که پس از تهیه‌ی جنس آن را زیر قیمت مقرر شده به بازار عرضه می‌کنند و عملاً با کاهش سود، یا در مواردی گذشت از سود، تأمین نقدینگی‌شان را انجام می‌دهند.

 حال این شرکت اصلی است که با معضلاتی چون چند نرخی شدن جنس در بازار، کاهش قدرت فروش خودش، در اختیار قراردادن بازار به رقبا و …مواجه می‌شود.

 .9جریان دائم نقدینگی

با پیاده‌سازی و اجرای نظام توزیع مویرگی، شرکت‌ها درگیر خرده پول بیشتری نسبت به قبل می‌شوند و رقم چک‌ها کمکی شود. اما درکنار کاهش ریسک که توضیح داده‌شد، جریان دائم و هر روزه‌ی پولی به شرکت است که خود در مدیریت پول و نقدینگی در بازار امروزه حائز اهمیت است.

 .10امکان تفویض اختیار بیشتر به شعبات

 شرکت‌ها با به کارگیری نظام توزیع مویرگی با راه‌اندازی شعبات در سراسر کشور که گاه با ده شعبه‌ی کل کشور قابل پوشش است، و ارائه‌ی اختیارات به مدیران شعبات درست انتخاب شده و درست آموزش دیده شده، امکان مدیریت بر بازار با به کارگیری اصول سرعت، دقت، و کیفیت را مهیا می‌سازند.

 سایر مزایای توزیع مویرگی

 در کنار مزایای اصلی یاد شده برای نظام توزیع مویرگی، این سیستم، مزایای دیگری هم دارد که به ذکر عناوین آن‌ها اکتفا می‌شود:

 ✓گسترش سهم بازار در بین عاملان فروش بیشتر و یاوران بیشتر در بازار

 ✓ افزایش سود در بلندمدت به دلیل کم کردن هزینه‌های توزیع سیستم بنکداری و عمده‌فروشی و کاهش سوختی پول، و

 ✓ افزایش چابکی سازمان و امکان سریع‌تر پیاده‌شدن تفکرات شرکت در بازار

 ✓ پیشینه‌سازی فروش با به کارگیری نیروهای شایسته و آموزش مناسب آن‌ها

 ✓ارائه‌ی خدمات بهتر و بیشتر به مشتریان با سرعت مناسب

 ✓ افزایش انعطاف‌پذیری در برابر تغییرات احتمالی بازار

 ✓ کنترل بیشتر بر هویت برند

 ✓ هم‌ترازی بیشتر هدف‌های شرکت با هدف‌های مشتریان

 ✓ ساختن زیر ساخت‌های محکم در بازار

 ✓سرعت عمل در رساندن محصولات به خرده‌فروشان و حذف یا کم‌کردن هزینه‌های انبارداری آن‌ها

 ✓ قابلیت حمل مستقیم و کاهش ضایعات حل مجدد

 ✓ حمایت بیشتر از خرده‌فروشان

 ✓ ارتقای برنامه‌های ضمانت

 ✓ ارتقای امکان ترویج در محل خرده‌فروشی‌ها

 ✓ مدیریت بهتر و بیشتر بر موجودی کالا و برنامه‌های انبارگردانی

 ✓ مدیریت بهتر مرجوعی‌ها

 ✓پشتیبانی فروش

 ✓ امکان بیشتر تولید سفارشی

 ✓ آموزش مرتبط با محصول و تکنیک‌های فروش برای خرده‌فروشان

 ✓ ارتقای حس همدلی بیشتر بین شرکت و خرده‌فروشان

 ✓ کنترل عملکرد توزیع مویرگی با گفتگوی دوطرفه با خرده‌فروشان

 ✓ دقت بیشتر در انتخاب شرکای تجاری با حضور مرتب در بازار

 ✓ ارتقای دیدگاه فعالیت تیمی و نگرش سیستمی در سازمان

 ✓ مدیریت شایسته‌تر تغییر با درک بهتر از بازار و عملکرد رقبا

 ✓ کاهش امنیت روانی برای مدیران شرکت

 معایب:

 .1پر هزینه و گسترده می‌باشد در نتیجه مدیریت و هماهنگی در این سیستم کمی مشکل است.

 .2گاهی امکان گسترش مویرگ‌ها به بعضی نقاط وجود ندارد.

نتیجه‌گیری:

با توجه به اهمیت و ضرورت مدیریت توزیع فیزیکی که اهمیت آن در کنار سایر عناصر آمیخته بازاریابی قرار می‌گیرد می‌توان گفت: حیات یک تولید‌کننده و شرکت به توزیع تولیدات آن بستگی دارد و این اجتناب‌ناپذیر است و هر چه شرکت در امر توزیع موفق‌تر باشد در سایر استراتژی‌های خود نیز موفق می‌باشد. در این میان توزیع مویرگی به‌عنوان یک شیوه نوین در عرصه توزیع می‌تواند در بعضی صنایع و شاخه‌های تولیدی بسیار کارآمد و مفید باشد و نمی‌توان از رفتن به سمت این رویکرد اجتناب کرد. زیرا تفکر مشتریان به سمت افزایش رفاه و با وجود کثرت رقبا توجه‌ هرچه بیشتر به مشتریان و محبوبیت مشتری غیر قابل انکار است. به نظر یک شبکه توزیع مویرگی در صورتی کامل خواهد شد که از نرم‌افزاری جامع برای امکان پذیرکردن تحلیل‌های ذکر شده استفاده نماید.

در مورد این مطلب نظر دهید. ایمیل و شماره تماس فقط برای مدیریت نمایش داده می شود.